Wentylacja łazienki – jak wybrać odpowiedni wentylator?

Kategoria: Blog

Wentylacja łazienki – jak wybrać odpowiedni wentylator?

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, w którym często panuje wilgoć i unoszą się intensywne zapachy. Wentylacja pozwala osuszyć wnętrze i tym samym zapobiega rozwijaniu się pleśni oraz innych drobnoustrojów. Jaki wentylator najlepiej sprawdzi się w łazience?

Dlaczego wentylacja jest niezbędna w łazience?

Nadmiar pary wodnej w łazience stwarza doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. Sprzyja temu również podwyższona temperatura, jaka towarzyszy codziennym kąpielom. Brak systemu wentylacyjnego oznacza w takiej sytuacji, że w kratkach i innych zakamarkach wkrótce zagości pleśń. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto postarać się o wentylator łazienkowy. W odpowiednio wentylowanym wnętrzu nie będą parować lustra i wilgotnieć ręczniki. Szybciej też będzie wysychać pranie.

Wentylatory są szczególnie ważne w tych łazienkach, w których wodę ogrzewa piecyk gazowy. Zarządcy domów mają obowiązek przeprowadzać w takich mieszkaniach inspekcje kominów. Potwierdzą one drożność systemu i wyeliminują ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Tlen dostarczany przez wentylację jest też potrzebny do efektywnego spalania gazu, a jego brak może powodować nawet wygaszenie płomienia kontrolnego i powolne ulatnianie się trującej substancji.

Rodzaje wentylatorów łazienkowych

Wybór wentylatora do łazienki wiąże się z jego późniejszą efektywnością. Dlatego podczas zakupu jedynym kryterium nie powinien być estetyczny wygląd. Poszczególne modele różni wiele cech fizycznych i związanych z funkcjonalnością.

  • Każdy wentylator ma określoną wydajność, która jest iloczynem kubatury łazienki oraz ilości wymian powietrza w ciągu godziny. Wentylatory łazienkowe powinny je wymieniać 5-8 razy.
  • Wydajność wentylatora nie powinna być za duża, ponieważ będzie on pracował nadmiernie głośno i spowoduje przeciągi.
  • Istotnym parametrem w doborze wentylatora jest ciśnienie całkowite. Powinno być ono wyższe w odizolowanych pomieszczeniach.
  • Każdy wentylator generuje hałas na określonym poziomie. Najlepsze są urządzenia emitujące poniżej 30 dB.

Wybierając model do łazienki, warto też zwrócić uwagę na szczelność przeciw wilgoci – określaną jako bryzgoszczelność. Taka cecha zapobiega ewentualnym zwarciom, jeśli w łazience jest bardzo duże stężenie pary wodnej.


Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Zapraszamy na Tweeter
Tweeter