Klimatyzator stacjonarny czy przenośny? Co wybrać?

Kategoria: Blog

klimatyzacja

Klimatyzacja w Polsce jeszcze kilkanaście lat temu była szczytem luksusu. Na wybudowanie domu z klimatyzacją mogło pozwolić sobie naprawdę niewiele osób. Obecnie jednak nie jest niczym niezwykłym. Producenci klimatyzatorów ściągają się ze sobą, który a nich wypuści na rynek lepszy produkt. Konkurencja jest duża, a co za tym idzie ceny coraz niższe. Obecnie na klimatyzację może pozwolić prawie każdy zwłaszcza, że na rynku pojawiły się kompaktowe klimatyzatory przenośne. Czym różnią się od zwykłych klimatyzatorów i jaki model lepiej wybrać do swojego domu?

Klimatyzatory ścienne

Klimatyzatory ścienne to najbardziej wydajne urządzenia. Pozwalają na schłodzenie nawet dużych pomieszczeń. Dlatego, gdy tylko w domu jest taka możliwość, najlepiej po prostu zainstalować tradycyjny klimatyzator. Jeśli nie myślimy o systemie klimatyzacji dla całego domu, warto mieć  klimatyzator chociażby w pokoju gościnnym i sypialni. To w tych pomieszczeniach przebywa się najdłużej w ciągu dnia, dlatego temperatura w nich powinna być komfortowa i sprzyjać odpoczynkowi nawet w największe upały. Najnowocześniejsze klimatyzatory ścienne mają bardzo ciekawy design, dlatego nie musimy martwić się, że urządzenie oszpeci wnętrze.

Klimatyzatory przenośne

Klimatyzatory przenośne są ratunkiem w upalne dni dla osób, które nie mają możliwości zamontowania zwykłego klimatyzatora. Przykładem mogą być małe mieszkania w blokowiskach, w których administracja budynków nie wydaje zgody na zamocowanie skraplacza na elewacji. Klimatyzator przenośny stawia się przy uchylonym oknie. Do okna doprowadza się specjalną rurę, która odprowadza ciepłe powietrze. Klimatyzatory przenośne nie są jednak zbytnio wydajne. Dedykowane są raczej małym pomieszczeniom. Ich plusem jest to, że po sezonie letnim urządzenie można po prostu schować do szafy lub piwnicy. Klimatyzatory przenośne są z reguły dosyć głośne. Muszą stać przy oknie, lecz powinno się je ustawiać tak, by nie wiały na łóżko czy kanapę, czyli  bezpośrednio na przebywające w pokoju osoby.


Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+
Zapraszamy na Tweeter
Tweeter